Reportáž z utkání VL VŠE – NF vs. FMV – muži

Volejbalová liga VŠE20. 4. 2017 - Byl překvapivě chladný a ponurý večer 20. dubna 2017, ale i přesto se několik volejbalistů z Fakulty mezinárodních vztahů (FMV) a Národohospodářské fakulty (NF) rozhodlo na chvíli zanechat neuvěřitelně vytrvalé studijní snahy a jít poměřit síly v jejich posledním zápase 5. ročníku volejbalové ligy VŠE. Hnacím motorem jim byla nezměrná chuť odvést skvělé herní výkony podpořená vědomím, že když je mnohdy až neuvěřitelně důsledným Jaroslavem Boštičkou naplánován ligový zápas, všechny jejich studijní i pracovní povinnosti se stanou naprosto nicotnými a není nic důležitějšího než hra plná emocí na Třebešíně.

Jelikož byl již na konci tohoto ročníku vítěz mužské ligy znám, rozhodovalo se v utkání mezi pány z FMV a NF o tom, kdo obsadí v celkovém pořadí druhé místo a bude moci v akademickém roce 2016/17 hrdě nosit stříbrné medaile a zapsat se tak do paměti všech hráčů i fanoušků volejbalu na VŠE. Nikdo se tedy nechtěl vzdát vítezství bez boje a bylo jasné, že v zápase bude rozhodovat každý bod. Jelikož hráči NF v pozici domácích nezajistili adekvátně certifikovaného a profesionálního rozhodčího, byl dle neúprosných pravidel ligy tým FMV zvýhodněn čtyřmi body na začátku každého setu. To však na národohospodáře působilo jako červená na býka a v podstatě hned na začátku zápasu dali jasně najevo, že o to zarputileji budou bojovat. Stačilo pár chvil a bylo srovnáno. Začala bitva plná krásných volejbalových akcí, ale i do jisté míry podivných a mnohdy neuvěřitelných úderů, kdy bylo jasné, že vedle skvělých hráčských dovedností a talentu, kterým všichni ligový hráči oplývají, bude ke kýženému vítězství potřeba i notná dávka štěstíčka a maximální nasazení všech.

Tyto faktory se v prvním setu za vyrovnaného stavu 24:24 razantněji projevily na straně FMV, jejíž hráči tento set nakonec získali ve svůj prospěch. Těžko soudit, zda mírné zklamání NF z prvního setu, či abnormální motivace FMV zapříčinila poněkud rozhodnější konečný výsledek setu druhého, kde pánové v až popelářsky oranžových dresech porazili světle modrý tým šestibodovým rozdílem. Avšak pan Boštička, jakožto ten nejerudovanější a nejpovolanější ze všech, zpražil radost týmu FMV s tím, že aby bylo jejich druhé místo v lize nezpochybnitelné, musejí vyhrát ještě třetí set. Ten jim samozřejmě národohospodáři nechtěli dát jen tak. Všichni hráči tedy vstoupili do poslední bitvy s nepopsatelným zapálením a s vědomím toho, že je to na několik nadcházejících měsíců nejelitnější volejbal, kterého se budou účastnit. Po litém boji však tým FMV potvrdil svou dominanci a výsledkem 26:24 upevnil svou pozici druhého nejlepšího mužského týmu volejbalové ligy VŠE.

Jedinou stinnou stránkou toho unikátního utkání plného emocí, ale i přátelských chvil a volejbalové pohody, zůstává mála divácká účast, snad způsobena již zmíněným chladným a ponurým večerem. Můžeme všichni jen doufat v to, že až se na Třebešíně začnou příští akademický rok psát další nezapomenutelné volejbalové příběhy, bude je s námi sdílet větší počet přátel a fanoušků kvalitního sportu.

Martin Vokálek (FMV)