13. ročník Volejbalové ligy VŠE

21. května
2026

V letošním 13. ročníku ak. roku 2025/2026 týmy žen Národohospodářské fakulty a mužů Fakulty informatiky a statistiky obhájily loňská, historicky prvá vítězství ve Volejbalové lize. Blahopřejeme oběma týmům ke skvělé reprezentaci fakult. I týmy ostatních fakult se snažily o co nejlepší výsledky a podílely se na úspěšné prezentaci celoškolské soutěže.

Přejeme studentům do následujících ročníků, aby se jim i nadále dařilo sladit sportovní vyžití se studijními povinnostmi.

Za organizaci soutěže – J. Boštička, CTVS VŠE

Výsledky 13. ročníku naleznete zde.

 

Za vítězný tým žen Národohospodářské fakulty – Viktorie Rossí

Jako již posledních 12 let jsme se i letos mohli těšit na Volejbalovou ligu VŠE, přesněji její 13. ročník. Všichni, kdo na VŠE milují volejbal, se vždy na začátku semestru těší na to, až si zahrají proti svým kolegům z jiných fakult a rozhodnou tím, jaká fakulta bude letos volejbalu vládnout. Vždy ve středu večer se totiž budoucí ekonomové sejdou, aby si ulevili od povinností vzájemnými zápasy. Každá fakulta je zastoupena početnou soupiskou díky atraktivitě této soutěže. Na Třebešíně proto není nikdy nouze o kvalitní volejbal. I tak se zápasy na straně dámské i pánské vždy nesou v pohodovém duchu a radosti ze hry se svými i proti svým kamarádům.

Toto přátelství se utužuje nejen na Volejbalové lize, ale i na dalších volejbalových událostech, které doplňují celé studium na VŠE. Do již zajetého kolektivu ale každé září zavítají odvážní prváci, které také láká věnovat své středeční večery volejbalu. Liga se dělí na zimní a letní část podle toho, jaký je semestr, a přes lednové zkouškové období probíhá zimní pauza, abychom své výkony předváděli u zkoušek, a ne na palubovce.

Ženskou zimní část ovládla Národohospodářská fakulta, když se nám povedlo vyhrát všechny zápasy pouze se ztrátou jediného setu, ve kterém jsme podlehly soupeřkám z FPH až v napínavé koncovce. Na druhém místě se držela FFÚ a třetí FIS.

Po zimní pauze nás čekala letní část soutěže s jasným cílem udržet prvenství ze zimní části. Překvapením byly posily jak na naší straně, tak i na straně jiných fakult. Nově příchozím prvačkám letos objevení volejbalové ligy trvalo malinko déle, ale všechny jsme je rády přivítaly a rozšířily tím opět volejbalový kolektiv na VŠE. I díky těmto posilám bylo obhájit zimní semestr o to těžší, a tak jsme skončily v této části až na třetím místě. Prvenství letní části si odnáší FPH a na druhém místě FIS.

Toto přeskládání tabulky udělalo z celé soutěže napětí až do konce semestru, ale i tak si Národohospodářská fakulta díky náskoku odnáší celkový titul. Na druhém místě skončila s jednobodovým náskokem Fakulta informatiky a statistiky a bronz si opět o bod před FPH odnáší Fakulta financí a účetnictví. Letošní dámská složka volejbalové ligy se opravdu rvala o každý balon a byly díky tomu k vidění velmi dobré výměny ze strany každé fakulty.

Na závěr nám nezbylo nic jiného než tyto zážitky zapít a s končícím semestrem se opět těšit na další ročník.

Na závěr bych chtěla za celý tým NF poděkovat panu Boštičkovi za organizaci a možnost tuto soutěž hrát.

Viktorie Rossí (NF)

 

Za vítězný tým mužů Fakulty informatiky a statistiky – Jaroslav Kostelník

Volejbalová liga na VŠE: Informatici umí i něco jiného než informatikovat?

13. ročník Volejbalové ligy VŠE je za námi a ani letos rozhodně nebyl chudý na napínavé zápasy, tiebreaky, emoce ani tradiční pozápasové rozbory u pivka, které často trvaly déle než samotné utkání.

Zimní semestr v mužské části se nesl hlavně ve znamení soubojů mezi FIS, FMV a NF. Největší pozornost tradičně přitahovaly zápasy mezi FIS a FMV, které už pomalu začínají mít vlastní rivalitu. FMV několikrát ukázalo, že diplomaté umí bojovat o každý balón, a NF zase sázelo hlavně na silovou hru a útoky, po kterých měla občas palubovka na Třebešíně co dělat. FFÚ sice výsledkově trochu zaostávalo, ale dokázalo potrápit nejednoho favorita. Největší dominanci ale předvedl FIS, který zimní část zvládl bez jediné porážky a se skóre 12:0 na sety si vytvořil perfektní výchozí pozici do jarní části soutěže.

Ani ženská část soutěže nezaostávala a během zimy nabídla několik velmi vyrovnaných zápasů. NF navázalo na loňskou formu a FIS s FPH několikrát ukázaly, že o body se letos bude bojovat až do konce sezóny.

Po zimní pauze a zkouškovém období se liga znovu rozjela v letním semestru. Některé týmy dorazily v lehce obměněných sestavách, někdo odjel na Erasmus, někdo se naopak vrátil a někdo evidentně během zkouškového místo učení radši chodil trénovat.

Jarní část mužské soutěže znovu nabídla spoustu vyrovnaných zápasů a několik překvapení. FMV drželo tempo až do konce a FFÚ oproti zimě výrazně zabralo. Česko-slovenský tým FIS ale navázal na výkony z první poloviny sezóny a druhým titulem v řadě potvrdil, že informatika už dávno není jen o sezení u počítače.

V ženské části nakonec nejlépe zvládla jarní část FPH, které díky velmi stabilním výkonům ovládla letní semestr. Soutěž ale byla vyrovnaná až do posledních kol a o většině pořadí rozhodovalo jen pár setů nebo balónů.

Jako každý rok ale VŠE liga nebyla hlavně o výsledcích a tabulkách. Byla hlavně o lidech, společných zážitcích, týmovém hecování a o tom, že člověk během jedné sezóny pozná víc lidí než za celé studium na škole. Ať už po pohodové výhře nebo po těsné prohře, na Třebešín se prostě chodilo rádo. Velké poděkování proto patří panu Boštičkovi za organizaci celé soutěže a za to, že bez něj by VŠE liga prostě nebyla VŠE ligou.

A na úplný závěr ještě jedna důležitá událost letošní sezóny. V Bernard Pubu na konci roku proběhlo spontánní hlasování, během kterého mě dnes už bývalý kapitán Ondřej Mach alias Machy navrhl na pozici nového kapitána FIS. Jak se následně ukázalo, návrh byl i úspěšně přijat. Dodnes ale není úplně jasné, kolik lidí v tu chvíli vlastně vědělo, o čem se hlasuje.

Ať žije volejbal a lidi kolem něj!

Za Fakultu informatiky a statistiky, Jaroslav Kostelník

13. ročník Volejbalové ligy VŠE