Beachvolejbalejbalisté VŠE získali titul na ČAH

10. července
2016

Na Českých akademických hrách 2016 VŠE potvrdila, že v jejich řadách studují nejen výborní volejbalisté, kteří vozí medaile z mezinárodních turnajů, ale také hráči, kteří předvádí výborné výkony i na písku. Z početné výpravy VŠE se nejvíce dařilo dvojici Martin Bárta a Ondřej Rédl, která v mužské kategorii zvítězila a získala tak titul akademických mistrů ČR pro rok 2016.

Letošní ročník Českých akademických her se konal od 26. června do 1. července v Pardubicích a zúčastnilo se jej téměř 2500 studentů z 50 českých vysokých a vyšších odborných škol. Poté co našim šestkovým volejbalistům a volejbalistkám těsně utekl postup z pražské kvalifikace, měli studenti VŠE o to větší motivaci ukázat svůj volejbalový um na písku a do Pardubic tak vyrazila početná devítičlenná výprava.

V ženské kategorii VŠE reprezentovaly dvojice: Šárka Dostálová (FFÚ) s Bárou Adamčíkovou (FPH) a Tereza Michalcová (NF) s Kristýnou Posltovou (FFÚ).

V mužské kategorii dvojice: Martin Bárta (FIS) s Ondřejem Rédlem (FFÚ), Matěj Drahokoupil (FFÚ) s Jakubem Drahokoupilem (FFÚ) a také Jan Vojta (FPH), který se turnaje zúčastnil se spoluhráčem z Univerzity Karlovy.

Ženské části turnaje se zúčastnilo 18 dvojic složených z hráček šestkového i plážové volejbalu. Jednotlivé páry byly do turnaje nasazeny podle bodů v českém beachvolejbalovém žebříčku, a tak naše děvčata byla nasazena jako čtvrtý (Dostálová, Adamčíková) respektive pátý (Michalcová, Posltová) tým turnaje. Toto nasazení holkám zajistilo pro první kolo papírově slabší soupeřky, avšak v druhém kole pavouka se již naše týmy bohužel utkaly mezi sebou. Z tohoto duelu nakonec vyšel vítězně pár Dostálová, Adamčíková a jejich soupeřky tak musely pokračovat v soutěži opravnou částí pavouka. Osudovým soupeřem se nakonec oběma našim ženským párům staly soupeřky z ČVUT, které nejprve v opravném pavouku vyřadily v tie-breaku tým Michalcová, Posltová, které tak obsadily konečné 7. místo. A v boji o bronz ve velmi vyrovnaném utkání, opět v tie-breaku i náš druhý pár: Dostálová, Adamčíková, kterým tak připadla nepopulární bramborová medaile. Oba naše páry složené ze studentek prvních a druhých ročníků předvedly velmi dobré, bojovné výkony a jsou tak příslibem do budoucna. Těším se, že za rok nám to cinkne i v ženské kategorii.

V mužské kategorii, v níž se zúčastnilo 15 týmů, jsme měli ještě o něco vyšší ambice, neboť nás v ní reprezentovali specialisté na beach volejbal Bárta, Rédl, kteří díky bodům ze svazových turnajů byli nasazené jedničky. Dále VŠE reprezentovali bratři Drahokoupilové, kteří loni v šestkovém volejbale, ještě v barvách UK vybojovali stříbrné medaile. Nesmíme opomenout ani prvoligového hráče Honzu Vojtu, který se svým spoluhráčem chtěl také výrazně promluvit do celkového pořadí. Všechny naše týmy se probojovaly až do bojů o semifinále, kde se mezi sebou utkalo šest nejlepších dvojic.

V prvním utkání o semifinále na sebe narazily dva týmy z VŠE Bárta, Rédl proti bratrům Drahokoupilovým. První jmenovaný pár potvrdil roli mírných favoritů a poslal tak své spolužáky do oprav, kde na ně čekala druhá šance. Bohužel ani v tomto utkání se bratrům nedařilo, když podlehli hráčům ČZU z extraligové Příbrami Juračka, Kupilík 2:0 na sety. Dvojice M. Drahokoupil s J. Drahokoupilem tak obsadila konečné 5. místo. To Jan Vojta se svým spoluhráčem byli v zápase opravného pavouka o postup do semifinále úspěšnější a v nervy drásající koncovce dokázali udolat své soupeře 20:18 v tie-breaku. Samotné semifinále proti sobě opět svedlo naše hráče a z postupu do finále se po výhře 2:0 radovala dvojice Bárta, Rédl. V napínavém souboji o třetí místo hráli Vojta, Charousek (UK) proti Juračka, Kupilík (ČZU). Ve vyrovnaném tie-breaku se štěstí nakonec přiklonilo na stranu soupeřů a Vojta tak obsadil stejně jako pár Dostálová, Adamčíková nepopulární, přesto velmi cenné 4. místo.

O vítězství v turnaji se střetli dvojice hráčů specializujících se na beach volejbal Bárta, Rédl z VŠE a Moštěk, Tříska z Univerzity obrany. Ve finále jsme spolu se svým spoluhráčem předvedli koncertovaný výkon a přesnou hrou s minimem chyb se nám podařilo své soky zdolat v poměru 2:0 na sety. Vítězstvím na českých akademických hrách jsme tak dosáhli na jeden z největších úspěchů naší dosavadní poměrně krátké beachvolejbalové kariéry.

Turnaj ukázal zvyšující se popularitu beach volejbalu v České republice a také to, že mezi nejlepšími se pohybovali především hráči, kteří se na beach volejbal specializující celoročně. Studenti naší školy potvrdili vysokou úroveň volejbalu a beach volejbalu na VŠE, když všichni obsadili přední umístění: dívky čtvrté a sedmé místo a muži: první, čtvrté a páté místo. Věříme, že se nám na tyto úspěchy podaří navázat i v příštím školním roce.

Martin Bárta, FIS

Výsledky turnaje

Volejbalová reprezentace VŠE - Beachvolejbalisté ČAH 2016