České akademické hry v beachvolejbale 2023

7. září
2023

6. a 7. září 2023 se vydali studenti naší školy prověřit své schopnosti na olomoucký písek. Z původních 4 přihlášených párů se ze zdravotních důvodů dostavily pouze 2: Ivka Kaňková, Majda Pavlíková a Jirka Míka, Ondřej Mach.

Děvčata byla na vítězné vlně z předchozích dnů, protože se jim podařilo získat zlatou medaili v šestkovém volejbale, kde za celý turnaj neztratily ani set. Takové výkony ale samozřejmě stojí nějaké úsilí, tudíž večer před turnajem v beachi byl až překvapivě klidný a šli jsme spát brzy. Mužská část výpravy vyzkoušela novou ubytovací strategii, a to sice že každý spal úplně jinde (z důvodu nedostatku ubytovacích míst na koleji). To ale přineslo neočekávané výhody a disciplína dámského orientačního běhu má teď o fanouška navíc.

Ráno jsme zahájili vydatnou snídaní a šlo se na věc. První zápas jsem hrál já s Jirkou proti dvojici František Knobloch a Lukáš Kittel. Už to vypadalo, že se soupeři nedostaví, nakonec ale kluci přišli v plné formě a porazili nás 2:0. Před prvním zápasem holek jsme stihli prohrát ještě jednou, tentokrát proti páru Jakub Přibyl a Richard Masař.

Holky konečně dostaly příležitost si bouchnout, své soupeřky Janebová – Šritterová zdolaly bez ztráty setu i přes to, že Ivka kvůli bolesti v rameni musela téměř celý zápas útočit levou rukou. Další zápas hrály obě dvojice nastejno a nedostatek vzájemné podpory způsobil, že jsme s Jirkou utrpěli třetí prohru (tentokrát proti dvojici Lank, Fišer) a holky prohrály set. Těm se naštěstí podařilo průběh zápasu proti sestrám Semerádovým otočit a zvítězily v tiebreaku. Následující zápas proti páru Míková – Vohnoutová se holkám opět podařilo zvítězit 2:0 a měly výborně našlápnuto na první místo ve skupině. My jsme dle očekávání skončili na 4. místě a čekal nás zápas proti vítězi ze skupiny A.

Náš čtvrtfinálový zápas, který se na papíře jevil jako záležitost sotva na 15 minut, nakonec vypadal docela jinak, než se čekalo. Po vyrovnaném prvním setu nás František Pihera a Lukáš Nejman zmohli 25:23 i v tom druhém poté, co v nervy drásající výměně odvrátili náš setball (zkazil jsem servis). I přes to, že nám tiebreak utekl o kousek, jsme s Jirkou byli spokojeni a šli jsme podpořit holky, které se opět ukázaly v nejlepším světle. Pár Pavoučková – Romová porazily bez ztráty setu a získaly si postup do čtvrtfinále, které se konalo až další den. My jsme se s Jirkou vydali domů. Předávám slovo Ivce.

Po odehraných skupinách jsme ještě zkoušely požádat pořadatele, zda bychom si mohly odehrát čtvrtfinále již ve středu, abychom případně mohly jet domu s klukama a nemusely znovu absolvovat ubytování na přeplněné koleji, ale nebylo nám vyhověno. Tak jsme s Majdičkou posadily kluky na vlak a šly na večeři, po 3 dnech v Olomouci už nebyla síla na žádné večerní dobrodružství, tak jsme se jen stavily v obchodě pro nezbytné věci, abychom vydržely alespoň do deseti do večera, čekal nás totiž díl Love Islandu, volejbal, a ještě divácky nenáročná komedie, u které jsme nakonec obě usnuly. Ráno byl náš pokoj o jednu plavkyni bohatší, ale než jsme se stihly lépe poznat, už nás zase opouštěla. My jsme tak měly prostor na to, abychom si pustily kombinaci vítězných písniček, která se osvědčila už předešlé dny. Pak už jsme jen naposledy svlékly postele, sbalily si věci a šly na snídani.

Ráno na nás čekal pár Čurdová – Šimonovská, který nás hned v prvním setu zaskočil, že než jsme se stihly probrat, už jsme prohrávaly o 5 bodů. Naštěstí jsme se ještě zvládly vzpamatovat a set otočit. Do dalšího setu jsme se ze situace ponaučily a než jsme se nadály, opět jsme měly co dohánět. Nicméně i v druhém setu jsme dokázaly soupeřky přehrát.

V semifinále na nás čekaly známé tváře a to Dražanová – Křupařová, které nás v prvním setu přehrály o malý parník. Druhý set se začal vyvíjet dost podobně, takže se mi pomalu začínalo chtít brečet, protože jsem věděla, že když set nevyhrajeme, tak zase skončím čtvrtá. Vzaly jsme si tedy oddechový čas a domluvily se, že set vyhrajme, a tak jsme taky udělaly. Čekal nás tedy tiebreak a my už měly pocit, že víme, jak na ně. Celý set byl bod po bodu, až do koncovky. Majdičce se nakonec esem o pásku podařilo zajistit nám komfortní náskok 2 bodů. A za stavu 14:12 v náš prospěch padly jasné instrukce: „přijmeme si a poslechneme se.“ A jak jsme se domluvily, tak jsme taky udělaly. Musím taky zmínit, že poslední servis šel na Majdičku, což velmi pomohlo, pravděpodobně, kdyby podaly na mě, tak v panice, že jednou nebudu čtvrtá, bych zkazila příjem nebo tak.

Před finále jsme ještě stihly jednu malou malinovkou a pak šly rovnou na to. Pár Hynková – Kaprálová na nás však vlítnul tak, že jsme nevěděly, čí jsme. Nepomohlo ani, že jsme si zakopávaly o vlastní nohy a některá z nás také padala do sítě prsama. Finále jsme tedy prohrály 0:2, ale radost z 2. místa nám to nevzalo.