Jubilejní třicátý ročník volejbalového maratónu na VŠE

18. dubna
2026

V pátek 17.4. jsme se sešli na letošním již 30. ročníku volejbalového maratonu – tradici, která bez přestávky probíhá už od roku 1996. Volejbalový maraton je událost, na kterou se každý volejbalista na VŠE těší celý rok. Je vždy odstartován v pátek v 16:00 první smečí pana Boštičky, která zahajuje 24 hodin nepřetržitého volejbalu. Letošní ročník byl výjimečný nejen kulatým jubileem, ale i účastí — na hřišti se točilo celkem 56 volejbalistů. Dva týmy, Hvězdičky a Sluníčka, se po celý den i noc střídali v zápasech smíšeného šestkového volejbalu. Navíc tým, který vyhraje set odehraný každou sudou hodinu, vyhrává zaslouženou odměnu v bublinkové podobě lahve prosecca.

Dveře tělocvičny ve staré budově se na noc zamykají, ale my nepřestáváme hrát. O půlnoci přichází na řadu čistě mužská a dámská utkání. V dámském utkání zvítězily Hvězdičky, zatímco v mužském si výhru odnesla Sluníčka. A i když se na chvilku síť sníží na dámskou výšku, nasazení rozhodně neklesá – stejně jako počet hráčů, kteří i v nočních hodinách zůstávají na hřišti. I ve tři ráno bylo na hřišti plno a hlediště nechybělo (možná jen občas usínalo).

Atmosféra maratonu je ale víc než jen o sportu. Je to akce, kde se potkávají hráči různých ročníků — od prváků po ostřílené veterány volejbalové VŠE, a to je na maratonu to nejlepší. Za těch 30 let se na maratonu seznámilo, propojilo a tímhle nevšedním zážitkem vytvořilo nemálo přátelství, ale i partnerství. Právě tahle jedinečná kombinace sportu, tradice a lidských vztahů dělá z maratonu nezapomenutelnou událost, na kterou se i přes zažitou únavu všichni rádi vracejí.

Po východu slunce a znovuotevření tělocvičny, ze staré budovy postupně vychází v nákolenkách, propocených trikách a s pytli pod očima malé výpravné skupinky pro ranní kávu nebo do Lidlu pro snídani na posilnění. Síly je totiž i v sobotu potřeba spousty. Hraje se celé dopoledne, přes oběd, opět až do 16:00.

Maraton byl zakončen odehraným posledním celkově padesátým setem. Celkové vítězství si odnesl tým Hvězdiček, který porazil Sluníčka v poměru 28:22 na vyhrané sety.

Velké díky patří panu Boštičkovi a Martinovi Fikarovi, ale hlavně celému organizačnímu týmu: Machy, Káťa, Anet, Matěj, David, Honza a Majda.

Děkujeme!

Za účastníky Pája Vrabcová FPH

Jubilejní třicátý ročník volejbalového maratónu na VŠE