Letos opět volejbalový Svojšín – již 28. ročník.

5. září
2021

První týden v září se již tradičně konal volejbalový kurz na Svojšíně. Všichni můžeme být velice rádi, že se akci povedlo uspořádat i přes všechny nástrahy, které nám současná situace přináší. Kurzu se nakonec zúčastnilo více než 30 volejbalistů a volejbalistek z řad studentů i absolventů.
První den začínal jako obvykle večeří, po které následovalo rozlosování smíšených dvojic. V několika případech, kvůli pozdějším příjezdům nebo dřívějším odjezdům, musely vzniknout i trojice. Nakonec vzniklo 14 týmů, které si to mezi sebou měly rozdat o celkový triumf ve víceboji. Svojšínský víceboj má již dlouholetou tradici, dvojice se utkávají v ping-pongu, fotbale, basketbalu, petangu, kuželkách, kuličkách a také královské disciplíně, kterou je tahaný debl. Debl je jedinou disciplínou, která se hraje systémem s jednou opravou. Čtvrteční večer pak dále pokračoval seznamováním s nováčky, vysvětlením hry s kolíčky a lehkým kulturním programem, který se nakonec protáhl až do časných ranních hodin. Všichni se velmi dobře bavili a už tou dobou bylo jasné, že vše směřuje k tomu, že Svojšín bude opět povedený.
Zvládnout dorazit na Svojšíně na snídani je obvykle pěkný oříšek. Své by o tom mohl vyprávět dlouholetý účastník Ondra Bajusz. Ten se poprvé za svůj dlouhý studentský život na snídani objevil, prohlédl si ji, ovšem ctil tradici a místnost raději rychle opustil. Po snídani následovaly zápasy mužských a ženských týmů. Odpoledne se konečně rozjely disciplíny sedmiboje. Velmi dobré výkony v tahaných deblech předváděl Kuba Jarošík, který zvládal nastoupit dokonce za dva týmy. Ovšem ne každému se tyto výkony zamlouvaly a tradiční české rčení by situaci popsalo asi takhle. Tak dlouho chodí Bob s petangem kolem kurtu, až se Ivka naprdne. Již po prvním dni bylo jasné, že přestože je královskou disciplínou tahaný debl, nejvíce napětí přinesou souboje v kuličkách. Čtvrteční večer se nesl ve znamení krvavých zad, bez kterých by si Svojšín nikdo nedokázal představit. Letos se sice nekonala tradiční hospoda, ale myslím si, že vlastní zásoby nám ji více než vynahradily.
V pátek dopoledne byl zahájen turnaj smíšených týmů, které se skládaly ze tří dívek a stejného počtu jejich mužských protějšků. Celkem vzniklo pět týmů – Malý s velkýma, Nečum, Tvoje máma, Kde si včera bol a Jsi zase ožratý. Tento turnaj se následně dohrával i další den. Zvítězil tým Nečum, který ani jednou neokusil hořkost porážky. Odpoledne se pokračovalo vícebojem a okruh kandidátů na první místo se začal tenčit. Některé týmy již byly ze hry venku ve většině disciplín, jiní stále přecházeli od jednoho sportu k druhému a příliš si neodpočinuli. Růžky začali vystrkovat dosud nenápadní Verča s Ivošem, kteří ve většině disciplín mířili vstříc finálovým kláním. Po večeři si ještě někteří zahráli mixy. Večer se tentokrát nesl v duchu zábavy ve volném stylu. Někteří účastníci po náročném programu brzy vytuhli, ovšem našli se i tací, kteří to pořádně rozjeli. Ondra konečně poznal, jaké je to spát v chatce, ale ihned ráno pravil, že už se to opakovat nebude.
V sobotu dopoledne se dohrál již zmiňovaný mixový turnaj, který opanoval tým Nečum vedený zkušeným harcovníkem Čendou. Ve zbytku dne a poté v neděli dopoledne se dohrávaly disciplíny víceboje. Finále tahaného deblu proti sobě svedlo týmy, které se již potkaly v prvním kole. Ve zmiňovaném prvním kole zvítězili v v tie breaku Ivka s Tomínem a Klárka s Ondrou putovali do oprav, ze kterých se ale následně prokousali až do večerního finále. Ve finálovém souboji tahali od začátku za delší konce Ivka s Tomínem a dokráčeli k vítězství. Nutno ovšem smeknout před soupeři, kteří odehráli několik zápasů v krátkém časovém sledu, a byla na nich patrná únava. Ivka s Tomínem krátce předtím opanovali i finále v ping pongu a bylo zřejmé, že jsou jedněmi z kandidátů na celkový triumf. Ovšem tento sen se záhy zhroutil jako domeček z karet. Verča s Ivošem vyhráli hned čtyři disciplíny (fotbal, basketbal, kuličky a kuželky) a trofej, nebo tedy spíše dobrý pocit, putuje do Lanškrouna. Poslední disciplínu, petang, vyhráli Anet s Alešem. Titul krále výčepu dokázal obhájit Ondra Koudelka. Konkurence letos byla silná, tak ze sebe musel vydat opravdu všechno. Poslední večer patřil táboráku se špekáčky, kterému předcházelo pohoštění doplněné proseccem. Za kolíčky se vybral poměrně slušný obnos peněz, tak jsme si pořádnou hostinu mohli dovolit. Posezení u táboráku se protáhlo až do časných ranních hodin, neboť si všichni ještě chtěli poslední večer na Svojšíně užít naplno.
V neděli někteří dorazili na snídani, jiní až na oběd a po pečlivém úklidu se mohlo vyrazit domů. Všichni se vracíme plni zážitků a už se těšíme na další ročník. Za sebe bych chtěl ještě poděkovat panu Boštičkovi, který si i v této nelehké době vzal akci na starost a umožnil nám tak se opět v rámci volejbalové party v hojném počtu vidět. Myslím, že se letos sešla skvělá parta lidí a doufám, že se v rámci Revivalu zase všichni potkáme!

Tomáš Dvořáček (FPH)

Letos opět volejbalový Svojšín – již 28. ročník.
  • Autor: Tomáš Dvořáček
  • Vytvořeno: