Medailové úspěchy volejbalové reprezentace VŠE na turnaji Euroijada 2019 v Berlíně

18. listopadu
2019

V termínu od 15. do 18. listopadu, který zahrnuje velmi významný den pro naši republiku, se jako již tradičně vypravil výběr volejbalistů Vysoké školy ekonomické na mezinárodní turnaj univerzit. Tentokrát byl zvolenou destinací Berlín, ve kterém srbští pořadatelé uspořádali velkou sportovní událost s názvem Euroijada. Tato akce nabízela širokou škálu sportů, mimo volejbalu například futsal, basketbal, plavání či atletiku.

Jako vždy si celou akci organizují studenti sami, tentokrát se taktovky chopila Nikča Bračíková, které patří velký dík za vyřízení všeho potřebného. Speciální dík potom patří CTVS a hlavně sponzorům, jmenovitě firmám KPMG a Deloitte, bez kterých bychom se této akce rozhodně nemohli zúčastnit. Po domluvě byl nejlepším dopravním prostředkem zvolen vlak. Sraz jsme si dali na Hlavním nádraží s patřičnou rezervou, což se ukázalo jako velmi dobrý nápad, protože akademická čtvrthodinka na kávu či jiné ranní rituály pro studenty vysokých škol je tak moc typická. Ve vlaku proběhl povinný teambuilding, poněvadž tým byl složen z mnoha nováčků, a tak se musel celý tým co nejvíce poznat. Do Berlína jsme dorazili lehce po poledni, na místním nádraží Südkreutz proběhlo povinné posilnění v McDonalds a začala nudná, ale povinná vyřizování. Díky německy mluvícím členům týmu to naštěstí proběhlo velmi rychle, a tak během pár chvil jsme měli nakoupené jízdenky a byli jsme ubytováni. Po těchto náročných činnostech jsme se rozhodli prozkoumat krásy Berlína, protože následující víkend jsme měli být povětšinu času zavření v hale. Každý si prošel ta místa, která ho zajímala a poté se vrátil na hotel, kde už čekala důležitější fáze, seznamování. Teambuilding probíhal velmi kvalitně, nicméně nás zaskočila večerka, která v Německu z nějakého důvodu probíhala již od 9. hodiny večerní. Naštěstí jsme tolerantní stvoření a nedělalo nám problém se tomuto pravidlu přizpůsobit.

Druhý den to všechno začalo. Jako první se do turnaje pustila mužská složka naší výpravy. Soupeřem jí byla srbská univerzita Singidunum z Bělehradu. Z historických výsledků se tento soupeř jevil jako velice silný, nicméně kluci se tohoto soka nezalekli a poměrně v klidu ho porazili 2:0. Po nich na to vlétla děvčata a svou houževnatostí nedaly ani ony svým sokyním, taktéž z Bělehradu, jedinou šanci na úspěch. Los způsobil, že po krátké pauze nastoupily opět naše krásky, aniž by si pořádně stihly odpočnout. Nicméně ani univerzita z Mariboru nebyla velkým oříškem a holky si tak připsaly druhou jasnou výhru 2:0 a tím i vítězství ve skupině. Posledním zápasem tohoto dne pro naši školu byl souboj kluků s American University of Cairo z Egypta. Zápas se neobešel bez drobných výpadků, nicméně ani v tomto případě náš tým neztratil ani set, a to znamenalo to samé, co u holek. A to postup z prvního místa. Tento dílčí úspěch se musel náležitě oslavit. A tak se po výborné večeři ve volném stylu, kde někdo zvolil vyhlášený kebab a někdo výbornou čínskou restauraci, téměř celý tým vypravil na oficiální společenskou akci pořádanou pro tuto událost v jednom místním klubu. Atmosféra tam byla výborná, nicméně se opět potvrdilo, že nejlépe se baví lidé z České republiky. Na druhou stranu se ale zase projevil náš zodpovědný duch, a tak jsme se v rozumnou hodinu vrátili zpět na hotel, abychom další den mohli bojovat o co nejlepší umístění.

Neděle znamenala vyřazovací boje od čtvrtfinále až k soubojům o titul. První, kdo ke čtvrtfinále nastoupil, byl tým kluků, který čekal velmi silný Kuvajt. Tento tým, jenž se netajil nejvyššími ambicemi, byl složen ze 12 hráčů, dvou liber a tří trenérů. Od začátku byla na našem týmu vidět velká nervozita a možná i trošku strach z velmi silného soupeře, a to znamenalo ztrátu prvního setu. Druhý set pokračoval v podobném duchu, nicméně v půlce setu, když už to s kluky nevypadalo dobře, se podařilo několikrát zablokovat jinak neomylné kuvajtské smečaře, následně se k tomu přidalo dobré pole a nepříjemné podání a rázem jsme se dostali do tranzu, který vyvrcholil výhrou v tiebreaku.

Ke svému čtvrtfinálovému zápasu následně nastoupila i děvčata, jejichž soupeřem byla srbská univerzita Singidunum Bělehrad. Výhra kluků holky očividně nakopla a svým soustředěným výkonem nedaly Srbkám jedinou šanci. Tento zápas můžeme popsat jediným slovem – demolice. A tak oba týmy postoupily do bojů o medaile.

Podle předchozích výkonů se všeobecně předpokládalo, že pánské semifinále, do kterého kluci nastoupili proti brněnskému „VÚTčku“, jež bylo dosud naprosto suverénní, bude předčasným finále. Tyto prognózy se naplnily a tento zápas byl rozhodně nejkvalitnějším zápasem turnaje. Brněnští hráči vynikali výbornými útoky středem, což se našim blokařům podařilo alespoň částečně otupit. Nás naopak táhli smečaři z kůlu. Zápas, který měl výbornou kulisu, nakonec skončil velmi těsnou porážkou ve dvou setech. Byla to ale porážka se vztyčenou hlavou.

Na řadu přišly holky, které po celý turnaj působily tak nepřekonatelně, že s nimi žádný soupeř nechtěl hrát. Pomyslnou nejkratší sirku si vylosovaly Srbky z ekonomické fakulty v Bělehradu a hned jim bylo jasné, že tudy cesta do finále nepovede. Děvčata je od začátku tlačila výborným podáním a nepustila soupeřky do žádného tempa, což znamenalo poklidný postup do finále.

Do zápasu o třetí místo kluci nastoupili s jasným cílem, tomu se ale do cesty postavili rozhodčí. Kdo by to kdy čekal, že když o medaili bude hrát srbská škola a rozhodčí bude Srb, že se bude hrát fair play? Kluci nakonec zápas zvládli ve všech ohledech, i když psychická zátěž, která byla tvořena nesmyslným připískáváním, byla místy až děsivá. A tak bylo jasné, že si obě složky odvezou medaili!

Nakonec nastal zápas o všechno. Holky do finále vyfasovaly nahecované soupeřky, které chtěly překvapit celou halu a zvítězit. Ale děvčata svým výkonem ukazovala, že tuto situaci rozhodně nehodlají dopustit. Nervozita z velkého zápasu byla vidět, občas přišly chyby jednoduššího rázu, ale jinak holky předváděly volejbal na takové úrovni, že na ní soupeřky nebyly schopné vydržet po celý zápas, i když se o to vehementně snažily. Poslední bod byl více jak symbolický, ESO! A po něm vítězné kolečko neskutečné party lidí, VŠE má zlato!

Poslední večer proběhlo vyhlášení výsledků jednotlivých sportovních disciplín a pak už se každý bavil po svém. Další den ráno se potom poslední přeživší výpravy vydali také domů. Skončil tak další volejbalový výjezd, na který se bude ještě dlouho vzpomínat.

Týmy:

VŠE M: Čestmír Kříž (FFÚ), Matúš Malina (FPH), Jakub Kraus (FPH), Tomáš Dvořáček (FPH), Ivo Polášek (FPH), Jan Petrů (FPH), Štěpán Hlaváček (FPH), Václav Parcl (FFÚ), Štěpán Havlín (FPH)

VŠE Ž: Nikola Bračíková (FMV), Nikola Křišťanová (FFÚ), Ivana Kaňková (FFÚ), Nikola Pavlíková (FFÚ), Anna Štěpánková (FPH), Tereza Francová (FMV), Tereza Kliková (NF), Kamila Pavlíková (FFÚ)

Václav Parcl a Anička Štěpánková

Volejbalové reprezentace VŠE na turnaji Euroijada 2019 v Berlíně