Mistrovství Evropy Univerzit ve volejbale – Srbsko (Kragujevac)

20. září
2011

11. Mistrovství Evropy Univerzit ve volejbale se konalo 10. – 17. července 2011 v Srbsku. Studenti Vysoké školy ekonomické v Praze vybojovali v konkurenci osmi mužských týmů evropských univerzit 5. místo.

Na organizaci MEU se podílela Univerzita Kragujevac, Univerzitní sportovní svaz Kragujevac, Univerzitní sportovní svaz Srbska a Evropská univerzitní sportovní asociace. Záštitu nad MEU převzala ministryně mládeže a sportu Srbska, paní Snezana Samardžć – Markovic a rektor Univerzity Kragujevac, pan Slobodan Arsenijevic. Šampionátu se zúčastnily týmy mužů a žen univerzit 12 evropských zemí.

Před turnajem v našem týmu panovalo obrovské očekávání, jak bude šampionát probíhat. Nikdo si nebyl příliš jistý, na jaké týmy narazíme, jaká bude úroveň. Téměř celý náš tým má zkušenosti z české extraligy, měli jsme proto v hlavách přání pěkného výsledku, který se nakonec i dostavil. Naši příslušnost k VŠE jsme na turnaji dokazovali i bojovým pokřikem „aaaaaa HINDLS!“, který zajišťoval tu správnou bojovou náladu před každým zápasem.

Dostat se na takto velký turnaj, bylo náročné jak na hřišti tak mimo něj. Vše začalo vítězstvím na Českých akademických hrách v předcházejícím roce, čímž jsme se na MEU nominovali a tak jsme si s myšlenkou jet do Srbska začali zahrávat. Byli jsme si vědomi i částečně pozměněné vítězné sestavy z minulého roku. S obrovskou vervou začal Jaroslav Boštička (CTVS VŠE) shánět sponzory, začal se vypořádávat s administrativními úskalími srbské byrokracie, sehnal nezbytné finance, reprezentativní oblečení a výsledek stál opravdu za to. Vybaveni jako na olympijské hry (sportovním i společenským oblečením prezentující naší alma mater, reprezentačními dresy a dárky) jsme důstojně reprezentovali školu a získali si respekt ostatních evropských univerzit.

K hodnocení umístění lze použít otřepané klišé – kdyby nám před turnajem někdo řekl, že budeme pátí, brali bychom to. Takže v konečném zúčtování to taky bereme, protože to úspěch je. Od účasti v semifinále nás ale dělil kousek. Do bojů o páté místo nás poslala prohra s Ruskem 2:3 (v tiebreaku 13:15). Zápas jsme měli rozehraný velmi dobře (vedení v tiebreaku 7:3 by se už pouštět nemělo), ale řekl bych, že až začátečnické chyby nás připravili o vítězství. Zápas nesl typické atributy prvního zápasu, nervozita, spousta chyb a také špatná orientace v hale, která byla na české poměry nezvykle obrovská. Ve skupině a na turnaji vůbec jsme později prohráli už jen jeden zápas, a to s domácím Srbskem. Soupeř disponoval hráči i se zkušenostmi z ligy mistrů, takže kvalitativně byli nad námi. Drželi jsme s nimi krok pouze v prvním setu, kdy jsme měli setbol za stavu 24:23, ovšem zůstal nevyužitý a zbylé 2 sety jasně vyzněli v jejich prospěch. Od této chvíle jsme začali pouze vyhrávat.

První ze série našich výher odnesli Norové. Byl to zápas, který nám zajistil lepší výchozí pozici pro boje o páté místo. Důležité vítězství tedy nejen pro psychiku začalo klasicky odjezdem týmu z hotelu připraveným autobusem a klasickým zpožděním kvůli Ráďovi, který se vždy 3x vracel pro zapomenuté věci. V hale jako obvykle nás přivítalo vedro 29 stupňů, takže rozcvičku, která začínala fotbálkem, jsme přepálili a už po chvíli převlékali úplně propocená rozcvičovací trika. Zápas to byl ale dobře zvládnutý a vítězství 3:0 přišlo i díky mohutnému povzbuzování švýcarského i norského dívčího týmu, u kterých jsme si získali v dosavadním průběhu turnaje takové sympatie, že přáli výhru více nám než svým krajanům. Další zápas proti Portugalsku jsme vyhráli v poměru setů 3:1 a stejně tak i poslední zápas proti Finsku, které přivezlo do Srbska velmi silný tým. Zodpovědným a především bojovným výkonem (asi nejlepším z naší strany na turnaji) jsme se tedy rozloučili se šampionátem výhrou.

Organizačně byl turnaj na vysoké úrovni, což dosvědčuje velké množství dobrovolníků, kteří se na organizaci podíleli. Našemu týmu byly přiděleny dvě průvodkyně Jelena a Nevena z místní univerzity, které se staraly, abychom byli všude včas a nepromeškali nic důležitého (zahajovací ceremoniál, odjezdy autobusů k zápasům, oficiální players party, zakončení šampionátu apod.)

Velký dík patří sponzorům, kteří pomohli pokrýt poměrně velký rozpočet této akce. Zkušenosti z mezinárodních zápasů jsou ale k nezaplacení a určitě je zúročíme při další reprezentaci školy. Ještě jednou tedy děkujeme společnostem NEXIA AP, a.s., ARBES Technologies, s.r.o., Česká pojišťovna, a.s., KPMG Česká republika, s.r.o., AGENTURA LEMAN, s.r.o., Nadace Preciosa, Deloitte, INTES BOHEMIA s.r.o., SAS Institute ČR, s.r.o.

VŠE reprezentovali: Petr Boula© (FPH), Jan Břicháček (NF), Daniel Černý (PHF), Petr Jassa (NF), Daniel Kohlmann (FMV), Martin Koldinský (FMV), Petr Minařík (FFÚ), Jan Sedlář (FMV), Radek Svoboda (NF), Stanislav Vachoušek (FPH).

Trenér a vedoucí výpravy: Jaroslav Boštička, CTVS VŠE

Bc. Petr Minařík

Pořadí družstevVýsledky utkání týmu VŠEÚčastníci MEU

Více: http://www.eusa.eu/en/events/championships/2011/cihru58s.htmhttp://www.eucvolleyball2011.com