Nezabudnuteľný športový kurz Svojšín 2015

6. září
2015

Tak ako každý rok za posledných 22 rokov, aj tento prvý septembrový týždeň patril letnému volejbalovému kurzu Svojšín. Práve pri tejto malebnej západočeskej dedine sa nachádza chatový tábor Kákoš, ktorý znova otvoril svoje brány športu chtivým študentom a absolventom VŠE. 28 účastníkov tohtoročného kurzu sa tu zišlo aby si dobre zašportovali ale hlavne, aby si vytvorili nové priateľstvá s podobne naladenými športovcami, prípadne aby utužili priateľstvá už existujúce.

Na úvod nás čakalo tradičné rozdelenie na zmiešané dvojčlenné páry, ktoré proti sebe súťažia v siedmych športových disciplínach: volejbalové debly, kop na bránu, hod na kôš, petanque, guličky, bowling a stolný tenis. Dodatočné disciplíny, v ktorých si účastníci preveria svoje kreatívne schopnosti sú stavba šarkana a príprava masky na fašiangový sprievod. Tieto sú taktiež bodované a tešia sa mimoriadnej obľube. V každej športovej disciplíne tímy súťažia v pavúku na dve prehry, body sa priraďujú podľa miesta na akom tím definitívne z daného pavúka vypadol. Zo všetkých deviatich disciplín sa na záver body sčítajú a víťazný tím s najväčším počtom bodov získa všeobecné uznanie a večnú slávu, pretože konkurencia na tomto kurze je každý rok mimoriadne silná. Šťastena sa na záver usmiala na tím dvoch nahrávačov v zložení Kateřina Gavlasová a Martin Haver (fotografie vpravo).

Doobedia však patria nášmu najobľúbenejšiemu športu – volejbalu. V prvých dňoch si sily merajú mužské a ženské tímy zvlášť, následne sa vytvoria zmiešané družstvá ktoré súťažia s ostatnými systémom každý s každým. Tento rok sa najväčší volejbalový um predviedol víťazný tím „Všetky boli dobré“ v zložení na fotografii zľava: Šimon Böhm, Zuzana Tvrdoňová, Martin Bárta, Daniela Kubiszová, Šimon Pokorný, Eva Kohoutová, Miroslav Novák.

Po výdatnom športovom zápolení samozrejme ostane čas aj na spoločenské a kultúrne vyžitie. Pre účastníkov kurzu je organizovaná prehliadka Svojšínskeho kaštieľa a miestny súkromný klub láskavo poskytuje svoje priestory, tanečný parket a nápoje za takmer dumpingové ceny. Milovníci gitarovej hudby a spievania pri ohni si prídu na svoje pri tradičnej opekačke. Večery na Svojšíne sú vždy plné tanca, spevu, dobrej hudby a zábavy.

Tento rok bol špecifický tým, že pre takmer polovicu účastníkov to bola prvá účasť na tomto kurze, no napriek tomu sa rýchlo vytvorila jedna veľká súdržná partia, čo iba potvrdzuje že volejbalová komunita na VŠE je priateľská a otvorená pre každého s chuťou zapojiť sa. A je to práve dobrý kolektív čo robí tento kurz nezabudnuteľným. Veľká vďaka patrí hlavne vedúcemu kurzu, pánovi PaedDr. Boštičkovi, ktorý kurz pre nás už dlhé roky organizuje a dodáva kurzu tú pravú atmosféru.

Za víťazný tím, Martin Haver (FIS)

Nezabudnuteľný športový kurz Svojšín 2015