Svojšín – Mekka volejbalistů VŠE

4. září
2022

I přesto, že aktuálně probíhá světový šampionát ve volejbale v Polsku a Slovinsku, pravá volejbalová smetánka se sešla v údolí ledov(cov)é řeky Gangy na tradičním sportovním kurzu ve Svojšíně. Pro enormní zájem o kurz byla rozšířena kapacita na více než 40 osob, a tak byly chatky naplněné k prasknutí. Sportovní kurz se zaměřuje na zlepšení volejbalových schopností, které účastníci kurzu jistě využijí během prestižní VŠE volejbalové ligy. Každé dopoledne ke zlepšení herních činností posloužilo zápasení v mixovaných šestkách ve složení třech krásných slečen a třech statných mužů.

Druhou důležitou sportovní disciplínou je víceboj, kde mezi sebou soutěží mixované páry, které během prvního večera určuje losovačka (někým nazývaná náhodná a dalším zase jako karlovarská). Víceboj často dokáže pocuchat nervovou soustavu, protože neustále musíte nahánět svého parťáka nebo musíte trpět jeho laciné chyby. Víceboj letos prošel významnou modernizací. Basketbalový koš bohužel nevyhovoval technickým požadavkům soutěže, a tak byla střelba na koš nahrazena novými sporty – spikeballem a canjamem. Tahané debly byly nahrazeny mixovanými čtyřkami, kvůli počtu účastníků. Nervy drásající finále bylo rozhodnuto až v tiebreaku. Tiebreak finále byl okořeněn netolickým vynálezem „do jedný o dva“, jenž konečně přinesl touženou spravedlnost při rovnosti setů. [pozn. autora: Netolice = obec nedaleko ČB] Okamžitou euforii po dohraném finále vystřídal spíše pocit Pyrrhova vítězství, protože právě vítěz musí prokázat i spisovatelské kvality. Další disciplíny zůstaly beze změny (ping pong, fotbal, kuželky, kuličky a petanque).

Třetím a pravděpodobně nejdůležitějším posláním kurzu je utužování mezilidských vztahů. Během večerů se důkladně připravovala taktika na další sportovní dny nad sklenkou šampaňského. Večerní volnou zábavu zpestřili chlapci z Lanškrouna hrou na kytaru. Lamač dívčích srdcí Jožka ukázal, že jeho něžné prstíčky to umějí podstatně lépe se strunami než s míčem, když rozezpíval celou místnost, a proto mu byly jeho divoké přítahy po zbytek kurzu odpuštěny.

Volejbalový Svojšín naplnil veškerá očekávání, a tak se pravděpodobně hráči sjedou ze všech koutů republiky znovu. Příští ročník však nebude ledajaký, protože nás čeká 30. jubilejní ročník. Závěrečná děkovačka je věnována stále akčnímu pořadateli PaedDr. Boštičkovi. A poté všem hráčům, hráčkám a realizačnímu týmu, kteří se postarali o pozitivní atmosféru během kurzu.

Jiří Míka, FFÚ

Svojšín – Mekka volejbalistů VŠE