Volejbalisté reprezentovali na mezinárodním turnaji Euroroma 2014

20. listopadu
2014

Již po třetí v řadě vyrazila volejbalová reprezentace VŠE pokusit se dobýt slavný Řím na mezinárodní turnaj Euroroma 2014. Prestižní turnaj v Římě nabídl i letos kvalitní obsazení. Celkem se jej zúčastnilo téměř 2000 sportovců z 66 univerzit a 28 zemí ze tří různých kontinentů. V turnaji volejbalistů se představilo v kategorii mužů i žen 12 týmů a mezi nimi i po jednom z řad studentů a studentek Vysoké školy ekonomické v Praze. Nutno dodat, že naše týmy se v nabité konkurencí rozhodně neztratily.

Hned po příletu nás v Římě přivítalo slunečné počasí, příjemných 18 stupňů a již tradičně několik trochu zmatených římských pořadatelů. Naše dívky pravděpodobně zaujaly místní na první pohled, neboť každá ihned obdržela květinu na uvítanou od „firmy neznámých ctitelů“. Tato popularita nás provázela po celý pobyt, neboť nás každou chvíli někdo žádal o společnou fotografii. Zřejmě usměvavé tváře našich slečen v kombinaci s reprezentačními soupravami, které nám škola zapůjčila, byly pro místní jednoduše neodolatelné.

Teď již ovšem k samotnému volejbalovému turnaji. První zápas sehrály obě naše družstva již ve čtvrtek večer a nutno říci, že nás na úvod nečekalo nic snadného. Dívky totiž narazily na pozdější vítězky celého turnaje ze Slovenska a bohužel i přes výborný výkon plný krásných výměn, tvrdých smečí a obětavých zákroků v poli podlehly sokyním ze sousední krajiny těsným rozdílem 15:13 a 15:14. Podobně těžkou úlohu měl i tým mužů, který byl již před začátkem turnaje sužován zraněními několika klíčových hráčů a tak němečtí rytíři z Karlsruhe byli už při rozcvičování jasným favoritem. Bohužel zápas predikci potvrdil a Němci díky preciznímu příjmu a rychlými, nekompromisními útoky středem rozstříleli naše hráče dva nula na sety.

Do druhého dne šly oba naše týmy s jasným cílem: všechno vyhrát a zajistit si tak postup do vyřazovací fáze turnaje. Jak naplánovaly, tak také udělaly. Nejprve muži zdolali díky zlepšenému výkonu domácí Řím a poté i France Business School shodně 2:0. Dívky narazily na úvod druhého dne, taktéž na soupeře z Francie, bohužel slečny z IESEG Lille pravděpodobně zapomněly volejbalový um kdesi v zemi galského kohouta, a tak po sérii asi 10 es a několika exhibičních výměn naše holky dokráčely k velmi hladkému vítězství. Vrcholem sobotní dne tak byl večerní zápas našich děvčat proti silným Chorvatkám, který byl zároveň klíčovým zápasem o postup a přímým soubojem o druhé místo. Ve vyprodané římské aréně, kde se přeřvávali fanouškovské tábory obou týmu, se strhla nervy drásající bitva, která nabídla pravděpodobně nejlepší atmosféru celého turnaje a zároveň vynikající představení všech dívek. První set vyzněl díky výbornému výkonu celého týmu a sérii servisů naší nahrávačky v náš prospěch, avšak v tom druhém naopak zaúřadovaly nápadité kombinace hráček ze Zadaru. Rozhodující tie-break se pro nás od začátku nevyvíjel příliš dobře a soupeřky si i s výraznou pomocí rozhodčích vytvořily hrozivě vypadající náskok 8:3. Pak ovšem naše děvčata hnaná neutichající podporou svých kolegů, vyslyšela jejich pokřik „Holky, bojovat!“ a vybičovala se k úžasnému výkonu na hranici svých možností. Za zvuku burácející haly se holkám nakonec podařilo otočit nepříznivé skóre a dovést zápas k vítěznému konci. Nadšení z vítězství a úspěšného dne nicméně rychle vystřídalo vystřízlivění poté, co jsme se dozvěděli čtvrtfinálové soupeře. Los římského impéria k nám byl nemilosrdný a svedl dohromady všechny zúčastněné týmy z České republiky. Muži tak věnovali večer rozboru hry extraligových profesionálů ze Zlína a dívky zas přemýšlely, jak vyzrát na své neoblíbené rivalky z ČVUT.

Klíčový čtvrtfinálový zápas celého turnaje začal v 9:20 středoevropského času a byl reprízou finále z turnaje v Paříži. I přes výrazně obměněné sestavy nabídl tento duel souboj dvou velmi silných a vyrovnaných celků. První set získaly naše hráčky zejména díky kvalitnímu servisu ve svůj prospěch v poměru 15:13, ale v tom druhém vysoká děvčata z ČVUT zabrala, přestala dělat chyby na přihrávce a výsledkem bylo srovnání stavu setů na 1:1. V rozhodujícím tie-breaku bohužel pokračovala převaha holek z technické univerzity a naše holky nenašly na jejich zlepšený výkon odpověď. Sen o medaili z římského turnaje se tak rozplynul a našim dívkám zůstaly pouze oči pro pláč. I přesto se však vydaly podpořit své mužské kolegy do nelehké bitvy, proti extraligovým hráčům z univerzity Tomáše Bati ze Zlína. Naši hráči s vydatnou podporou hlasivek vášnivých fanynek podali velmi sympatický výkon a k vidění bylo několik kvalitních výměn, bloků i smečí do „debla“ žel bohu většina pocházela ze strany soupeře. I tak výsledek prvního setu 15:10 vypovídá o tom, že jsme to soupeřům rozhodně nedali zadarmo. Do druhého setu jsme vlétli jako uragán a záhy jsme se ujali nadějného vedení 3:1, to však bylo z naší strany vše, neboť soupeř od té doby už neudělal žádnou chybu a i přes naši maximální snahu a bojovný výkon, si hráči Zlína dokráčeli bez větších problémů k vítězství v tomto zápase i celém turnaji.

Turnaj lze shrnout tak, že obě naše družstva podala velmi kvalitní výkony a obsadila shodně dělené páté místo. O lepší umístění nás připravil mimo jiné velmi smolný los, neboť oba naše týmy za celý turnaj podlehly pouze celkovým vítězům a druhým v pořadí. Dívkám stačilo vyhrát klíčový tie-break a mohly se z medaile radovat ony. Nezbývá než doufat, že příště nám bude štěstěna nakloněna o trochu více a my jí určitě svým tvrdým tréninkem a odhodláním půjdeme naproti. Na závěr bychom rádi poděkovali Vysoké škole ekonomické v Praze, že nám v rámci studentského života umožňuje účastnit se těchto mezinárodních turnajů a dává nám tak šanci reprezentovat naši školu. Děkujeme.

Vysokou školu ekonomickou reprezentovali:

Tým děvčat: Daniela Kubiszová (FMV), Barbora Výšková (FFÚ), Kateřina Gavlasová (FPH), Kateřina Kleslová (FPH), Zdena Kmochová (FIS), Lenka Hanzalová (FMV), Pavla Valková (FMV), Zuzana Bugisová (FMV)

Tým mužů: Martin Bárta (FIS), Daniel Černý (FPH), Adam Ptáček (FPH), Adam Kouba (FPH), Martin Haver (FIS), Jakub Macháček (FMV), Ondřej Rédl (FFÚ), Jiří Šabatka (FPH)

Za celý tým VŠE

Martin Bárta, FIS

Volejbalisté reprezentovali na mezinárodním turnaji Euroroma 2014