Volejbalisté z VŠE předvedli v Amsterdamu pěkný cirkus

19. listopadu
2023

Píše se čtvrtek 16. 11. a 3 týmy pinkačů vyráží v různě velkých skupinách a dopravních prostředcích směr Amsterdam. Ačkoliv účastníky zájezdu čekala ve většině případů devíti hodinová cesta, dobrá nálada panovala už od začátku, protože se jedná o pravidelnou semestrální akci, na kterou se všichni zúčastnění těší. Jak už bylo zmíněno, cesta měla trvat okolo devíti hodin, nicméně některá auta potkalo neštěstí v podobě kolon. Protože jsme zvyklí pracovat jako tým, proběhla rychlá domluva po mobilních zařízeních, aby se alespoň zbytek výpravy této nepříjemnosti vyhnul. Aby si některé nedočkavé skupiny výjezd se společnými zážitky zpříjemnily už od začátku, zastavily cestou na společné zastávky nebo zvolily jízdu v tandemu. Po příjezdu do našeho ubytování, Teleport Hotel Amsterdam, následovalo první společné setkání a brainstorming večerních plánů. Část volejbalistů se vydala prozkoumávat víru velkoměsta, nicméně cesta skončila na autobusové zastávce směr centrum, a tak se po pár minutách vrátila zpátky na ubytování, kde nakonec celý večer proběhl.

Jelikož jsme druhý den měli úplně volný, skupina se rozdělila na 2 skupiny – pospávače a ranní ptáčata. Ranní ptáčata se vydala na různé formy snídaně, ať už se jednalo o návštěvu nejbližšího supermarketu či brunchových spotů, zatímco část druhá se povalovala v postelích, dokud nenastal čas check-outu. V momentě, kdy jsme byli nuceni naše první ubytování opustit, jsme se konečně vydali vlakem do centra Amsterdamu objevovat místní krás(k)y. Kvůli velikosti skupiny jsme se opět rozdělili na několik menších částí a nejen pro ty, co byli v Amsterdamu poprvé, se naskytla možnost využít průvodcovských schopností Dominika Jozy. Tato skupina však nevydržela dlouho, protože se po první zastávce u domu Anny Frankové vyrazilo naslepo pohybovat mezi kanály a hledat něco k snědku. Pohyb po městě byl místy zmatený, a tak se některé skupinky párkrát potkaly, vyměnily dosavadní pocity z krás a vydaly se svou cestou. Den byl po náročném večeru poměrně dlouhý, ale všichni jsme den úspěšně zvládli a přesunuli se na cílovou destinaci, zároveň i druhé ubytování – halu Sportcentrum VU. Zde nás čekala první uvítací párty v menší restauraci nacházející se přímo v budově. Večerní zábavu jsme vzali zodpovědně, tudíž tak, abychom protančili obuv, ale zároveň naším příchodem nevzbudili již spící sportovce a ráno byli připraveni na sportovní výkony.

Budíček v den turnaje proběhl poněkud neobvyklým způsobem – rozsvícením světel v hale, puštěním hymny turnaje z reproduktoru a pobíhajícími sportovci z pořádajícího spolku. S touto formou budíku někteří členové posádky trochu bojovali, ale ve finále jsme se na sebe ráno usmáli, přesunuli pelechy mimo prostor kurtů a zahájili den snídaní ve stylu housky s máslem a čokoládovým posypem. Po výživné snídani byl zahájen turnaj, kterého se zúčastnily týmy ve 3 kategoriích a 2 různých úrovních. Jednalo se o kategorie ženy, muži a mixy. Co se týče úrovní, ty byly rozděleny na vyšší a nižší. Všechny 3 týmy z VŠE se zúčastnily vyšší úrovně v kategoriích muži (2 týmy) a ženy (1 tým). Oba mužské týmy čekaly 4 zápasy, ženský tým měl na programu zápasů o trochu více. První zápasy bývají zpravidla ty nejhorší a první z klučičích týmů zahajoval s poměrně silným soupeřem. Po zahajovacím, lehce zaspaném setu, tým z Amsterdamu ve druhém setu doslova přejeli a odnášeli si bod za remízu s pozitivním rozdílem bodů. Druhý tým kluků zahájil turnaj lehce pozitivněji a soupeře porazil 2:0. Tým žen první zápas zvládl s přehledem také výhrou 2:0. Celkový turnaj probíhal poměrně hladce, hlavně z důvodu hraných setů na minuty, nikoliv na počet nasbíraných bodů, tudíž jsme přesně věděli, kdy přijde na řadu další zápas. První mužský tým dále v sobotním rozpise porazil druhý amsterdamský tým 2:0, druhý mužský tým opět neváhal a porazil tým 2:0 tým z Francie. Ženský válec v druhém kole nepolevil a taktéž si odnesl ze zápasu výhru. Rozpis byl, bohužel, neúprosný a ve třetím kole se chlapci z VŠE potkali proti sobě – tento zápas skončil remízou 1:1. Na naše slečny ani ve 3. kole soupeřky, které ze zápasu odešly s prázdnou. Pro mužské týmy byl následující zápas v sobotu ten poslední a i tam si s dalšími týmy z Francie a Nizozemska poradily výhrou 2:0. Díky tomu kluci přenocovali na prvních 2 příčkách ve skupině. Tým slečen pokračoval celý den v krasojízdě a po celkových 6 odehraných zápasech, které všechny vyhrál 2:0 (všechny s výběrem z amsterdamského spolku), měl rozdíl skóre odhadem +120.

Po odehraných utkáních následovala večeře a příprava na společnou cirkusovou party. Jak už to na VŠE umíme, večer jsme si udělali hezký ve formě různých kostýmů od mimů, princezen, polykačů mečů, klaunů, víl, banánů až po mnoho dalšího, abychom alespoň částečně zapadli do tématu večera. Ani tento večer jsme naše kecky nenechali ležet v koutě, příchod byl však zvolen v rozumnou dobu, abychom byli připraveni na ranní výkony.

Nedělní ráno probíhalo v duchu sobotního, ale zdrcených výrazů na našich obličejích bylo oproti sobotě trochu více. Nicméně i tak jsme se nakonec usmáli a zahájili rozcvičku na nedělní část turnaje. Dopolední část byla věnována dohrávce skupiny, část odpolední se věnovala finálovému pavoukovi. Všechny 3 týmy dopolední utkání zvládly v pořádku a do vyřazovací části vstoupili s veselou náladou, která je ani po čtvrtfinálové části nepřešla. Mužské týmy si poradily s výběry fracouzskými spolky, tým žen si, vzhledem k relativně nízkému počtu týmů, musel počkat až na semifinále. Semifinále už pro všechny tak veselé nebylo a představy finálového utkání mezi našimi týmy se rozplynuly. Jeden z klučičích týmů totiž v semifinále s francouzským výběrem padnul v prohrané remíze, druhý tým šel díky vyhrané remíze do finále. Tým slečen v prvním ze setů ukázal nadvládu, ve druhém pak lehce zaspal, ale i to se podařilo dotáhnout do vítězného konce a tak postupují do finále.

Finále se na rozdíl od skupinové fáze hrálo v klasickém stylu do 25 bodů o 2 body, na 2 vítězné sety. Pro mužský tým to však po prvním setu nevypadalo vůbec dobře a po stavu 14:25 přišlo na řadu střídání, které naštěstí hru rozhoupalo. Za podpory druhého týmu se podařilo druhý set vyhrát 28:26. Zatímco se náš tým trápil ve finále 1:1, tým holek zvládnul finále poměrně rychle výhrou v podání 25:17 a 25:16. Holky obětovaly velké oslavy a přidaly se k podpoře chlapeckého týmu. Tým podporu potřeboval jako sůl a i díky ní nakonec zvládnul zdolat nalomené soupeře v tiebreaku 18:16.

Vzhledem k tomu, že se zápasy dohrávaly v neděli, nebylo čas na velkolepé oslavy, takže jsme se všichni přesunuli do sprch, na vyhlášení, kde jsme vyzkoušeli holandské tradice ve formě BROEK UIT OP JE HOOFD a následně spokojeně domů.

Za účastníky výjezdu

Matěj Novák (FIS)

Fotogalerie:

Video:

Volejbalisté z VŠE předvedli v Amsterdamu pěkný cirkus