Volejbalisté zacinkali bronzovými medailemi v Miláně

11. května
2017

Volejbalová reprezentace Vysoké školy ekonomické se na konci dubna vypravila do prosluněné Itálie, kde její cílovou destinací nebyly pískové pláže či azurové moře, ale prestižní turnaj v Miláně. Do módní metropole Lombardie se vypravilo 32 univerzit z celého světa, aby změřilo své síly a nabralo zkušenosti z mezinárodního prostředí. Vysokou školu ekonomickou reprezentovaly nejen volejbalové týmy děvčat a chlapců, ale také tým svérázných futsalistů, který svým nadšeným fanděním získal náklonnost volejbalové reprezentace a dotvořil tak skvělou partu.

V letošním roce vyjely reprezentovat naši univerzitu týmy složené z mladých, leč nadšených volejbalistů. I přes značnou konkurenci si děvčata vybojovala krásné páté místo a chlapci dovezli blyštivé bronzové medaile. Možnosti výjezdu si velmi vážíme a chtěli bychom poděkovat vedení školy za podporu, kterou nám poskytlo, a také velké díky směrujeme na pana Boštičku, který volejbalový kolektiv na VŠE vede a stmeluje. Rádi bychom rozšířili náš kolektiv o nové tváře – hraješ volejbal? Neváhej a přidej se k nám!

Kateřina Pokorná

Turnaj EuroMilano 2017 očima ženského týmu

Ženského volejbalového turnaje v Milaně se zúčastnilo dvanáct odhodlaných týmů. Pravidla byla jednoduchá: dva vítězné sety do patnácti a vítězství je naše. V sobotu dopoledne jsme zahájily turnaj proti Srbkám z bělehradské univerzity. Nervozita a prvotní nesehranost se podepsala na rub prvního zápasu, a i přes maximální koncentraci jsme bohužel stejně jako chlapci tuto univerzitu neporazily. Po Srbkách nás v sobotu čekaly ještě dva zápasy o umístění ve skupině, které jsme však již s přehledem vyhrály. Jeden ze zápasů byl proti děvčatům z Kuvajtu, jejichž průměrná výška byla 160 cm, avšak co nevyhrály na síti, to uběhaly v poli. Po drtícím skákaném podání univerzálky Zuzky za stavu 14:06 bylo rozhodnuto. Děvčata z Kuvajtu hodnotila pod sakem zápas jako „good game“ a my postoupily z druhého místa ve skupině. V neděli jsme s plným odhodláním nastoupily do zápasu proti Španělkám, který nám mohl přinést postup do čtvrtfinále. To se nám povedlo a my postoupily o zápas dál, kde jsme se potkaly s děvčaty z ruské RUDN univerzity. Tento zápas se nám stal bohužel osudným. První set jsme bojovaly o každý míč a zakončily ho se skórem 15:14 v náš prospěch. Velkou zásluhu na tom měli naši kluci, a to nejen ti volejbaloví. Futsalisté opustili své branky a doběhli si do volejbalové haly zafandit. Spolu s našimi kluky dokázali rozhýbat mexickou vlnou celou tribunu sportovců a dostat ruské hráčky pod tlak. Ty se však v druhém setu vzmátořily a za pevného vedení své trenérky dovedly druhý set ke svému vítězství. Tiebreak nakonec skončil i přes náš silný vzdor v rukou RUDN univerzity. Tato univerzita obsadila první i druhé místo v ženské kategorii a my jsme rády, že jsme si mohly zahrát proti tak kvalitním hráčkám. Na hořkost nám nezbýval čas, jelikož na náš zápas navazovalo utkání našich chlapců a my jim fandily z plných plic, aby se zadařilo a cinklo to. Celý turnaj byl ukončen krásným ceremoniálem, kde jsme se radovali ze dvou bronzových medailí, jedna volejbalová a druhá z futsalu. Později jsme všichni společně náležitě oslavili úspěchy. Výlet do Milána jsme si užili nejen po volejbalové stránce, ale také jako kamarádi. Bylo nás slyšet na hřišti, v hale, v metru, no prostě všude.

Lucie Purchartová

Turnaj EuroMilano 2017 očima mužského týmu

Mužského volejbalového turnaje se zúčastnilo sedm týmů, které byly rozděleny do dvou skupin. My jsme patřili do té tříčlenné, takže nás v sobotu čekaly jen dva zápasy. Prvním soupeřem byli Srbové z bělehradské univerzity. Óňa Bajusz nám sliboval, že to budou „pejsci, které si namažeme na chleba“. Sehraní dvoumetroví chasníci z Balkánu tuto definici úplně nesplňovali, ale i tak jsme jim vzdorovali velice statečně. Po velkém dotahování jsme prohráli první set 15:14, druhý jsme vyhráli a v tiebreaku jsme padli po boji 15:12, když jsem chtěl za stavu 12:14 Srby zlomit svým servisem, ale místo toho jsem skoro zlomil anténu. Do druhého a posledního zápasu úvodního dne jsme lehce pozměnili postavení a domácí celek EuroMilano jsme porazili 2:0. V neděli dopoledne se nám ve čtvrtfinále postavil třetí tým z druhé skupiny, španělské Industriales UPM. Všichni jsme podali koncentrovaný výkon a bez větších obtíží postoupili do semifinále. Náš semifinálový soupeř, belgická Ghent University, měla na turnaji asi nejpočetnější výpravu, takže byla na náš semifinálový zápas hala plná hlučných belgických volejbalistek, basketbalistů, basketbalistek a dalších. Naše holky a futsalisté se také nenechali zahanbit, a tak byla během zápasu výborná atmosféra. Belgičané předváděli super rychlý volejbal, my jsme jim vzdorovali velkou bojovností a nadšením. V obou setech byl k vidění parádní sport, ale pokaždé byli o něco lepší Belgičané. V souboji o třetí místo nás čekali Řekové, University of Crete. Řekli jsme si, že je přehrajeme tím, že nebudeme chybovat. Tento plán se nám lehce rozpadl za stavu 0:5 po pěti našich nevynucených chybách. Naštěstí si poté náš kapitán Matěj všimnul, že řecký nahrávač má cca 160 cm a tuto informaci předal i trápicím se smečařům. Ti toho začali využívat a velkou stíhací jízdu jsme nakonec zvládli, 20:18 pro nás. Ve druhém setu jsme byli stále o pár bodíků nad soupeřem, v koncovce sice borci z největšího řeckého ostrova srovnali na 13:13, ale zkušeně jsme set dohráli, 15:13 pro nás, celkem 2:0 a medaile byly naše. Po shlédnutí výborného finálového zápasu mezi Srby a Belgičany jsme museli uznat, že třetí místo odpovídá našim možnostem. Lepší umístění by byl zázrak, horší zklamání. Při krásném závěrečném ceremoniálu jsme převzali pohár a bronzové medaile a mohli jsme začít slavit. To co následovalo, by bylo spíš na článek do bulvárního deníku, než na stránky o školním volejbalu. Shrnul bych to tím, že jsme si to všichni moc užili! Děkuji všem spoluhráčům za parádní turnaj, myslím, že jsme si výborně zahráli. Za celý tým bych chtěl speciálně poděkovat kapitánům a náčelníkům Matějovi Martinákovi a Kačce Pokorné za to, jak se o nás perfektně starali, všechno zajistili, domluvili a my jsme se mohli soustředit jen na naše špičkové výkony.

Ondřej Kupilík

Tým děvčat: Kateřina Pokorná (FPH), Lucie Purchartová (FPH), Zuzana Dušilová (FFÚ), Miriam Morochovičová (FFÚ), Michaela Řeháčková (FMV), Eliška Hronková (FMV), Erika Žarnovská (FIS)

Tým mužů: Matěj Martinák (FPH), Ivo Polášek (FPH), Matúš Malina (FPH), Ondřej Bajusz (FFÚ), Jakub Jarošík (FMV), Jan Stejskal (FIS), Ondřej Kupilík (FIS)

Volejbalová reprezentace VŠE - Euromilano 2017