Volejbalová reprezentace v Rize. Stříbro přivezli beachvolejbalisté

5. června
2017

13 zemí, 65 univerzit, více než 1500 účastníků a jedna stříbrná medaile pro Českou republiku. To je výčet nejdůležitějších čísel 33. ročníku tradičních studentských her SELL Student Games, které se v letošním roce konaly v Rize. Na tento prestižní turnaj letos poprvé vyslala svoje zástupce i Vysoká škola ekonomická a Ti tak reprezentovali svoji školu a zároveň celou Českou republiku, jakožto jediný zástupce naší země.

Studentské hry SELL Student Games mají dlouholetou tradici v oblasti 4 pobaltských zemích (Lotyšsko, Finsko, Estonsko, Litva), kdy každý rok hry hostí jedna z těchto zemí. Hry jsou na rozdíl od většina ostatních univerzitních turnajů pojímány velmi oficiálně a konají se pod záštitou univerzitní sportovní federace FISU (International University Sports Federation) a asociace EUSA (European University Sports Association). Tomu odpovídá i kvalita účastníků. Turnaj je pojímán velmi seriózně o čemž jsme se přesvědčili již na oficiálním Opening Ceremony, který se konal v místním největším kulturním paláci a vystoupili na něm místní umělci a představitelé zmíněných sportovních asociací. Nás hřálo u srdce, že jsme při prezentaci účastníků mohli zahlédnout i českou vlajku.

Volejbalového turnaje mužů se zúčastnilo 11 týmů a mezi nimi i několik lotyšských reprezentantů. Kvalita zápasů tak byla opravdu na vysoké úrovni. Náš tým mužů složený z velké části z prvoligových hráčů doplatil na poměrně obtížnou skupinu, a i přes velmi dobré výkony se nám nakonec z této skupiny nepodařilo postoupit. V čtyřčlenné skupině, kde jasně dominovala domácí univerzita State border guard college, naši hráči sice dokázali po napínavých koncovkách 19:25, 30:28, 15:13 porazit hráče z Estonska v poměru 2:1 na sety. Ale poté jsme utrpěli porážku s lotyšskou sportovní univerzitou. Naneštěstí tři týmy v této skupině byly velmi vyrovnané a porazily se navzájem, což nás vinou horšího skóre odsunulo na 4. místo ve skupině a vyřadilo nás tak z možného boje o medaile. Pořadatelé však dbali na to, aby si všichni účastníci hodně zahráli, a tak nás další den čekaly boje ve skupině o 9. místo. Tato skupina se hrála již v o něco uvolněnější atmosféře a sešli se v ní hráči ze slovenské Žiliny a německého Karlsruhe, které jsme znali již z turnaje v Římě, kde němečtí borci vybojovali druhé místo. To jen dokládá kvalitu místního turnaje. V této skupině jsme nejprve podlehli Slovákům, ale pak po zlepšeném bojovném výkonu zdolali německé rytíře z Karlsruhe. A jelikož i v této tříčlenné skupině se všichni porazili navzájem, musely se znovu počítat body. Ty vyšly nejlépe pro náš tým a my tak obsadili konečné 9. místo.

V dívčím volejbalovém turnaji se do hry zapojilo 9 týmů a naše děvčata se zde rozhodně neztratila. Ve tříčlenné skupině hned v prvním zápase nastoupila na domácí tým z Rigy. O hlavu vyšší děvčata z Lotyšska budila respekt již při nástupu na hřiště a při rozsmečování, které dirigovala jejich americká nahrávačka z nich šel trochu strach. Naše holky se však ničeho nezalekly a zejména dobrým servisem soupeřky dokonale zaskočily a získaly tak první set ve svůj prospěch. Druhý set měl úplně opačný průběh, a tak o vítězi musel rozhodnout tie-break. Ve velmi nervózní a napínavé koncovce naše dívky bohužel podlehly nejtěsnějším možným rozdílem a pod tíhou této porážky musely hned vzápětí nastoupit do rozhodujícího utkání o postup do čtvrtfinále. Tento zápas však zvládly bravurně a soupeřkám víceméně nedaly šanci. Další den je tak čekala vyřazovací část. Sen o medaili se však rozplynul poté, co naše dívky i přes dobrý výkon v tie-breaku těsně podlehly lotyšské sportovní univerzitě. Naše děvčata tak obsadila dělené 5. místo. Z palubovky se nám tak na tomto turnaji žádný cenný kov vytřískat nepovedlo, a tak jedinou nadějí zůstávali beachvolejbalisté.

V beachvolejbalovém turnaji nás reprezentovala dvojice Bárta/Rédl jakožto úřadující akademičtí mistři republiky. Kvalita beachvolejbalového turnaje byla velmi proměnlivá. Na jednu stranu se v něm představil velmi kvalitní pár z Estonska Nõlvak/Tiisaar, který pravidelně objíždí světovou sérii a také sedmí z loňského akademického mistrovství světa Litevci Vasiljev/Kazdailis. Na druhou stranu zde bylo k vidění i několik slabších dvojic, které by na českých svazových turnajích zapadly spíše do horšího průměru. Celkem se v mužském turnaji představilo 10 párů, které byly rozděleny do dvou skupin po pěti. Naši hráči ve skupině předvedli stabilní výkony a dle očekávání si poměrně hladce poradili se slabšími soupeři, naopak relativně velkým rozdílem podlehli nasazeným jedničkám z Estonska. Dalším zápasem tak bylo čtvrtfinále proti finské dvojici Tuomela/Perello. Tento zápas byl velmi nervózní a Finové, kteří ve skupině obsadili třetí místo podávali s podporou fanoušků výkon na hranici svých možností. My jsme však tento zápas nakonec zvládli a po setech dvakrát 21:19 jsme se mohli těšit na souboje o medaile. V semifinále jsme narazili na favorizovaný litevský pár Vasiljev/Kazdailis. Do tohoto zápasu jsme šli s vědomím kvality soupeře a s tím, že vlastně nemáme co ztratit. Proto jsme na soupeře hned od začátku vlétli riskantními údery a díky super výkonu a s trochu toho štěstíčka se nám podařilo soupeře zaskočit a nakonec i porazit v tie-breaku 2:1 na sety. V této euforii jsme pak nastoupili do finále proti našim přemožitelům ze skupiny. I tento zápas se nám velmi povedl a dokonce jsme v prvním setu měli i setbol. Ten se však nepodařilo proměnit a druhý set si již kluci ostřílení ze světové série zkušeně pohlídali. My se tak museli sklonit před jejich uměním, ale i tak si z Rigy odvážíme velký úspěch v podobě stříbrných medailí.

Turnaj v Rize byl pro nás všechny velkým zážitkem a rozšířil naše kulturní obzory. Profesionálně zorganizované studentské hry s oficiálním nádechem nám umožnily změřit síly s velmi kvalitními soupeři a určitě se za předvedené výkony nemusíme stydět. Ba naopak si myslím, že jsme VŠE a potažmo celou Českou republiku velmi dobře reprezentovali. V medailovém pořadí univerzit to sice stačilo až na 33. místo, ale i tak jsme se mezi účastníky určitě neztratili. Děkujeme za podporu panu Boštičkovi a Centru tělesné výchovy a sportu Vysoké školy ekonomické, že nám umožnily se tohoto turnaje zúčastnit a věříme, že příště přivezeme i kov nejcennější.

Volejbalový tým děvčat: Barbora Výšková (FFÚ), Šárka Dostálová (FFÚ), Barbora Mikulecká (FFÚ), Barbora Adamčíková (FPH), Kateřina Kleslová (FPH), Marta Hnízdová (FPH), Kateřina Gavlasová (FPH).

Volejbalový tým mužů: Martin Turský (FFÚ), Šimon Böhm (FFÚ), Matěj Drahokoupil (FFÚ), Adam Kouba (FPH), Adam Ptáček (FPH), Jan Vojta (FPH).

Beachvolejbal muži: Martin Bárta (FIS), Ondřej Rédl (FFÚ).

Za celý tým VŠE

Martin Bárta

Kompletní výsledky Beachvolejbal mužiVolejbal mužiVolejbal ženy

Medailové pořadí univerzit

 

Volejbalová reprezentace v Rize. Stříbro přivezli beachvolejbalisté