Volejbalová reprezentace VŠE po roce opět v Miláně

5. května
2024

Ve čtvrtek 2. května v ranních hodinách vyrazila skupina volejbalistů, volejbalistek (a jeden tenista) na zahraniční výjezd do italského Milána reprezentovat VŠE na turnaji EuroMilano. Po setkání na terminálu 2 Letiště Václava Havla jsme se odebrali k rentgenům, kde byli někteří z nás podrobeni zevrubné tělesné kontrole, a následně k bráně. Před odletem si ti movitější z nás vychutnali pivo s letištní přirážkou a po chvilce čekání jsme byli vpuštěni do letadla. Mužská složka byla usazena na opačné straně letadla, protože slovy Ivanky (hlavní organizátorky) “dělá vždy strašnou ostudu”. To, zda došlo na její slova, nechám na čtenářích. Někteří z nás si dokonce mohli užívat komfortních míst u nouzových východů.

Po příletu do Milána nás přivítalo nepříznivé severoitalské počasí, nicméně po cestě vlakem z letiště a ubytování se v hostelu jsme vyrazili nejdříve pro akreditace a pak do centra města. V centru jsme si dali večeři v pizzerii, kde nás ve vydýchaném suterénu uvítal pohostinný personál a měli jsme možnost ochutnat neobvyklou pažitkovou pizzu se sýrem. Po vydatném jídle jsme navštívili Duomo di Milano a nákupní pasáž. Následně jsme se vydali na ubytování a pak nákup do Penny.

Další den byl ve znamení turnaje, konkrétně skupinové fáze. V ní se ale oběma týmům zprvu příliš nedařilo. Mužská skupina byla ve skluzu, protože se Italům v jedné z hal utrhla síť. Mužská složka i přes bojovné výkony nestačila na dva belgické a jeden italský tým a vyhrála ve skupině jen jeden zápas (proti Libanonu), to bohužel k postupu do play-off nestačilo. Ženská složka taky vyhrála jeden zápas, nicméně podařilo se jim postoupit. Čtyři týmy během dne odehrály také skupinovou fázi beach volejbalového turnaje. Volné chvíle mezi zápasy většina z nás trávila na tenisovém dvorci sledováním dechberoucích výkonů odchovance TK Znětínek Václava Parcla, který se nám rozhodl demonstrovat svůj všesportovní talent. Nejlépe mu vyšel první zápas skupiny a povedlo se mu postoupit do sobotního dne, což Mateo ocenil nákupem tří kýblů v Alcatrazu.

Poslední zápasy skončily až kolem desáté hodiny, proto jsme se rychle přesunuli na ubytování a poté směr klub Alcatraz, kde se konala EuroMilano party. Na tuto party se někteří členové týmu obzvlášť těšili, troufám si dodat, že právem. Vzhledem k tomu, že Ivanka objednala ubytování takticky blízko klubu, měli jsme to jen pár stanic autobusem. Průběh noci nebudu více rozebírat a přesunu se rovnou do sobotního dne.

Sobotní dopoledne začal dobře pro ženský šestkový mančaft, který nenavázal na včerejší neúspěchy a postupně se výhrami nad chorvatskými a kosovskými týmy propracoval až do finálového utkání, v kterém porazil belgický tým z Gentu a turnaj ovládl. Na písku se nejvíce dařilo dvojici Ivanka-Eliška, která navázala na loňský úspěch a turnaj vyhrála. Těsně pod stupni vítěžů skončila Majda s Niki ɸ. V mužské kategorii jsme bohužel na medaili nedosáhli, 4. místo získali Igor s Honzou po prohře s Libanonci.

Večer jsme strávili poklidně na ubytování, protože nás čekalo brzké vstávání a odlet. Po probuzení a snídali jsme vyrazili směr blízké nádraží, kde na nás čekalo nemilé překvapení – stávka železničářů. Některým z nás už paní na přepážce prodala jízdenky (naštěstí se dají prý ještě nějak vrátit). Museli jsme proto objednat drahé taxíky. Po předání životních úspor taxikářům nás dopravili na letiště Milán Malpensa, kde jsme navštívili McDonald’s a odebrali se k letadlu. U kontroly museli někteří z nás odhalit svá zavazadla a překvapit tak italské celníky pašováním ovoce, zeleniny a sošky černošského fotbalisty za 13 euro. V Praze jsme přistáli s hodinovým zpožděním v odpoledních hodinách. Někteří z nás šli hned po návratu spát, protože další den jeli do Brna na finále Univerzitní volejbalové ligy. Na report z něj se můžete těšit již brzy!

Výjezd se opět povedl a rád bych poděkoval za možnost být součástí.

Sepsal: Michal Dvořáček (FIS)

Volejbalová reprezentace VŠE po roce opět v Miláně