Volejbalová reprezentace vybojovala dvě medaile na turnaji v Madridu

24. listopadu
2015

V letošním roce se volejbalistům VŠE na mezinárodních turnajích mimořádně daří. Po vítězství smíšeného družstva na turnaji v Německu, se tentokrát dočkali úspěchu i reprezentanti v oddělených kategoriích mužů a žen. Ti společně vyrazili na prestižní turnaj EuroComillas 2015, který se koná každoročně v hlavním městě Španělska. Tohoto multi-sportovního klání, které probíhá v 10 disciplínách, se letos zúčastnily týmy z více než 40 univerzit z celého světa. Mezi nimi i volejbalisté VŠE, jakožto jediný zástupce České republiky a opět se mezi zúčastněnými rozhodně neztratili. Děvčata obsadila pěkné třetí místo a mužům se podařilo svůj turnaj dokonce vyhrát.

Tradiční turnaj Euroroma, který se pořádá v podobném termínu v Římě, letos volejbalisté vyměnili za španělskou metropoli a vydali se reprezentovat VŠE na turnaj EuroComillas 2015 do Madridu. Tento turnaj je sice o něco menší než turnaj v Římě, ale o to lépe zorganizovaný a nabízí sportovcům skvělé zázemí. Organizátoři si pro nás připravili slavnostní zahajovací ceremoniál, který uvedl děkan pořádající univerzity, závěrečné vyhlášení vítězů i bohatý doprovodný program.

Samotný volejbalový turnaj probíhal v pátek a v sobotu a naše družstva se v něm ukázala ve výborném světle. Dívky po přesvědčivých výkonech ve skupině, ve které jednoznačně vyhrály všechna svá utkání, postoupily do sobotního semifinále, kde na ně však čekal velmi silný soupeř a to loňské vítězky ze srbské Faculty of Organization Science of Belgrade. Toto nutno říct velmi kvalitní utkání sledovaly vyprodané tribuny čítající kolem stovky diváků a v hale panovala výborná atmosféra. Našim děvčatům hlasitě fandili kromě svých kolegů i hráči z Alžírska, kterým se zjevně zalíbily naše chorály. Nebo spíše děvčata? Ale zpět k samotnému utkání. To bylo od počátku velmi vyrovnané a dívky se předháněly v tvrdosti útočných úderů i zázračných zákrocích v poli. V napínavé koncovce prvního setu udržely naše hráčky těsný náskok a urvaly ji ve svůj prospěch. V setu druhém však Srbky zlepšily všechny herní činnosti a nám se příliš nedařilo na ztrátě. V rozhodujícím tie-breaku se nám bohužel nepodařilo zachytit nástup do tohoto klíčového setu a i přes veškerou snahu a velmi vypjatý průběh zápasu, nakonec naše hráčky svým soupeřkám podlehly a musely se spokojit s třetím místem.

V mužském kategorii nebyla konkurence tak vysoká jako u dívek a to doslova a do písmene, neboť naše výrazná výšková převaha oproti zejména menším hráčům ze Španělska nakonec byla rozhodující. Poté co jsme zvítězili ve skupině nad vysokými Srby, nám v cestě za vysněným triumfem stáli už pouze hráči menšího vzrůstu, než jsme byli my. Ve finále jsme se utkali s týmem univerzity Carlos III De Madrid. A ačkoliv Španělé působili velmi sehraným dojmem a při rozsmečování vypadali velmi nebezpečně. Tak s ohledem na náš výškový průměr, který byl přibližně o 15cm vyšší než průměr soupeře, se nám podařilo jejich dobře organizovanou hru efektivně eliminovat našimi vysokými bloky. Zejména díky nim se nakonec finále proměnilo zejména v prvním setu v „blokařský festival“ z nějž pramenila téměř polovina našich bodů. Navíc našim hráčům se podařilo udržet koncentraci po celý zápas a tak nepřipustili žádné drama a dokráčeli si za bouřlivé podpory svých fanynek k zaslouženému vítězství v celém turnaji.

Děkujeme za podporu jednotlivým fakultám i Centru tělovýchovy a sportu VŠE, že nám umožnilo se turnaje zúčastnit a minimalizovat tak poměrně vysoké náklady spojené s účastí na tomto turnaji. Bylo nám ctí reprezentovat Vysokou školu ekonomickou, potažmo celou Českou republiku na takto velkém mezinárodním turnaji a jsme přesvědčeni o tom, že jsme udělali naší univerzitě i zemi v zahraničí výbornou reklamu.

Tým děvčat: Daniela Kubiszová (FMV), Barbora Výšková (FFÚ), Zuzana Dušilová (FFÚ), Kateřina Gavlasová (FPH), Kateřina Kleslová (FPH), Marta Hnízdová (FPH), Tereza Stelzigová (FMV)

Tým mužů: Martin Bárta (FIS), Martin Haver (FIS), Jan Stejskal (FIS), Adam Ptáček (FPH), Adam Kouba (FPH), Jakub Maixner (FMV), Ondřej Bajusz (FFÚ).

Za celý tým VŠE

Martin Bárta

Volejbalová reprezentace vybojovala dvě medaile na turnaji v Madridu